MT Rally rok po roku

MT Rally – historia zmagań

I edycja

Pierwsza edycja zmagań pod nazwą MT Rally odbyła się w dniach 25 kwietnia – 2 maja 2009 roku. Rajd rozpoczął się w Szczecinie, a zakończył w Poznaniu, jednak trasa przebiegała głównie przez poligony wojskowe w Drawsku Pomorskim i Żaganiu. Pod względem liczby uczestników premierowe zawody okazały się skromne, ale organizacja stała na najwyższym poziomie. Wśród samochodów zwyciężyła załoga Paweł Oleszczak / Maciej Chełmicki, a najlepszym quadowcem okazał się Marek Głuszek.

II edycja

Miłośnicy off-roadu w drugiej odsłonie MT Rally mieli rywalizować od 24 kwietnia do 1 maja 2010, ale ze względu na żałobę narodową związaną z katastrofą polskiego Tu-154 w Smoleńsku impreza ta została odwołana.

III edycja

Od 2011 roku zmagania przeniesiono w całości na teren poligonu wojskowego w Drawsku Pomorskim. Zawody rozegrano w dniach 7–10 kwietnia i okazały się one ogromnym sukcesem organizacyjnym. Na trasie pojawiło się kilka naprawdę znanych nazwisko nie tylko z Polski, ale i z zagranicy. Wśród samochodów triumfowały załogi Marcin Łukaszewski / Magdalena Duhanik (klasa 4x4 sport) i Paweł Oleszczak / Maciej Chełmicki (4x4 cross country). Ci drudzy jako pierwsi obronili tytuł wywalczony w poprzednich zmaganiach. Najlepszymi motocyklistami okazali się Klaus Nennewitz (sport) i Marcin Macała (cross country), na quadach zwyciężyli Krzysztof Kretkiewicz (sport) oraz Nicholas Harkjaer (cross country), a pierwszą w dziejach imprezy rywalizację ciężarówek wygrała załoga Leon de Wit / Pieter Volkers, Co de Wit.

IV edycja

Zawodnicy biorący udział w MT Rally 2012 zostali niemal oderwani od wielkanocnych stołów, gdyż rywalizacja na drawskim poligonie toczyła się od środy 11 kwietnia do niedzieli 15 kwietnia. Co ciekawe, tym razem zdecydowano się na sporą rewolucję i ostatni etap rajdu był też tym najdłuższym. Z załóg samochodowych w swoich klasach najlepiej poradziły sobie: Robert Kufel / Dominik Samosiuk (4x4 sport), Marcin Łukaszewski / Łukasz Grzeca (4x4 cross country 1) oraz Piotr Krawczyk / Arkadiusz Witczak (4x4 cross country 2). Wśród motocyklistów zwyciężyli Beat Juen (sport) i Michał Żukowski (cross country), a na quadach triumfowali Mariusz Sipa (sport) i Krzysztof Kolasiński (cross country). Po raz pierwszy w dziejach MT Rally prowadzono też klasyfikację UTV. Wygrał ją Jarosław Małkus, a wśród ciężarówek na najwyższym stopniu podium stanęła niemiecka załoga Ralf Neubert / Guido Neubert.

V edycja

W dniach 12–16 kwietnia 2013 roku poligon w Drawsku Pomorskim po raz kolejny był areną emocjonujących zmagań miłośników off-roadu. Organizatorzy, czyli Paweł Moliński i Tomasz Tomaszewski, postanowili nie psuć tego co sprawdziło się rok wcześniej i dlatego znów najdłuższy etap zaserwowano na sam koniec. Rywalizację aut wygrały duety Marcin Biadała / Maciej Radomski (4x4 sport), Dariusz Jedliński / Piotr Oskwarek (4x4 cross country 1) oraz Piotr Sawicki / Michał Trzciński (4x4 cross country 2). Na motocyklach najlepiej poradzili sobie Philipp Kranhold (sport) i Piotr Krasuski (cross country), a na quadach triumfy fetowali Krzysztof Kretkiewicz (sport) i Daniel Radzio (cross country). Na starcie ponownie też stanęły pojazdy UTV cross country i ciężarówki. W tej pierwszej klasie triumfowała załoga Marcin Pietrzak / Liliana Pietrzak, a w tej drugiej niemiecka ekipa Robert Striebe / Josefine Unger-Bachmann, Michael Bräunlich.

VI edycja

Imprezy z cyklu MT Rally szybko dorobiły się takiej renomy, że nie trzeba było ich jakoś specjalnie reklamować. Piąta z odsłon, które doszły do skutku, gościła oczywiście na drawskim poligonie, a odbyła się w terminie 9–13 kwietnia 2014 roku. Wśród samochodów w klasie 4x4 sport zwyciężył duet Marcin Biadała / Mariusz Sipa, w 4x4 cross country 1 triumfowała załoga Krzysztof Antończak / Andrzej Mańkowski, a w 4x4 cross country 2 pierwsze miejsce przypadło ekipie Detlef Woldt / Dirk Preischel. Motocykliści tym razem rywalizowali tylko w klasie cross country, która padła łupem Piotra Krasuskiego, a zmagania quadowców wygrali Krzysztof Kretkiewicz (sport) i Nicholas Harkjaer (cross country). Ekipa Leon de Wit / Co de Wit, Ricardo de Wit wygrała natomiast klasyfikację ciężarówek.

VII edycja

Mało kto przypuszczał, że w dniach 15–19 kwietnia 2015 rozegrana zostanie ostatnia odsłona MT Rally. Pech jednak sprawił, że pojawiły się przeszkody organizacyjne, których przeskoczyć się nie dało. Rywalizacja na poligonie wojskowym w Drawsku Pomorskim znów stała na najwyższym poziomie. W zmaganiach samochodów Polacy wygrali tylko klasę 4x4 sport (Jarosław Andrzejewski / Arkadiusz Lindner), natomiast klasy 4x4 cross country 1 i 4x4 cross country 2 padły łupem zagranicznych załóg (odpowiednio Steffen Beier / Philipp Beier i Alexander Gollek / Sebastian Coccejus). Wśród motocyklistów w klasie sport zwyciężył Uwe Kraft, a w klasie cross country pierwsze miejsce zajął Michał Zoll. Na quadach prym wiedli Ryszard Ubysz (sport) i Nicholas Harkjear (cross country), w UTV cross country triumfował duet Florian Meier / Manuel Menzel, natomiast zmagania ciężarówek wygrała holenderska ekipa Leon de Wit / Co de Wit, Andre Breed.