Africa Eco Race – największy rajdowy maraton w Afryce

Africa Eco Race

W 2008 roku Rajd Dakar został odwołany z powodu zagrożenia terrorystycznego, po czym imprezę trwale przeniesiono do Ameryki Południowej. Osoby, którym nieobojętny był los tego legendarnego wydarzenia, nie miały jednak zamiaru siedzieć z założonymi rękami, dzięki czemu w kalendarzu rajdów terenowych na rok 2009 pojawiły się kolejne prestiżowe zawody, czyli Africa Eco Race.

Coś nowego

Organizatorzy Africa Eco Race od samego początku kładą nacisk na bezpieczeństwo uczestników, a oprócz tego jednym z ich głównych celów jest zwiększanie świadomości ekologicznej. Właśnie dlatego na biwaki wybierane są tereny położone z dala od miast i lotnisk. Takie okoliczności sprzyjają natomiast wyjątkowej atmosferze towarzyszącej tym zmaganiom, pełnej solidarności oraz wzajemnej uprzejmości.

Zarówno organizatorzy, jak i uczestnicy każdej edycji Africa Eco Race zobowiązują się do nieszkodzenia środowisku naturalnemu. Załogi mają zapewnione zestawy sztućców wielokrotnego użytku, a część pojazdów wyposażonych jest w panele solarne. Włodarze Africa Eco Race mieli również swój udział w projektach dotyczących m.in. wytwarzania energii z paneli fotowoltaicznych w Mauretanii, niezbędnej do zasilania szkoły w Nouakchott i biblioteki w Chinguetti.

Skala

Africa Eco RaceAutor fotografii: Domdu06 (commons.wikimedia.org)

Odpowiedź na przeniesiony Rajd Dakar z miejsca stała się największym rajdem terenowym w kategorii maratony, rozgrywanym na terytorium Afryki. Zmagania przeznaczone są zarówno dla zawodowców, jak i amatorów. Trasa każdej edycji liczy ponad 6 tysięcy kilometrów, a uczestnicy rywalizują na bezdrożach Maroka, Sahary Zachodniej, Mauretanii i Senegalu.

Africa Eco Race a MT Rally i MT Series

Co wspólnego z Africa Eco Race mają organizatorzy MT Rally i MT Series? Otóż Paweł „Moli” Moliński i Tomasz Tomaszewski byli swego czasu oficjalnymi przedstawicielami organizatora tych zmagań na Polskę. Pod nazwą MT Team wzięli udział w dwóch pierwszych odsłonach rywalizacji na afrykańskich bezdrożach. Dwa Land Rovery Defendery pod ich szyldem jako wozy prasowe przemierzały całą trasę rajdu aż do brzegów Różowego Jeziora w Dakarze, a zdobyte tam doświadczenie na pewno zaprocentowało przy organizacji kolejnych edycji MT Rally i MT Series.